Meme Dikleştirme ve Büyütme

Meme Dikleştirme ve Büyütme

Meme dikleştirme (Mastopeksi) ve mastopeksi-büyütme estetiği, genç ve güzel görünen memeler yaratmayı amaçlayan estetik meme operasyonlarıdır. Meme sarkması, kilo kaybı, hamilelik ve emzirme sonrasında veya normal yaşlanmanın bir sonucu olarak sık görülen bir durumdur. Bu durum, meme başı-areolar kompleksinin pozisyonunda bir değişiklikle birlikte memenin genç şeklinin ve konturunun kaybolmasına neden olur.

Meme Mastopeksi , bu genç görünümü geri kazandırabilir ve meme başı-areolar kompleksini meme üzerinde daha estetik bir konuma taşıyabilir. Ayrıca asimetri ve diğer kusurları da iyileştirebilir. Meme dikleştirme ameliyatı, meme büyütme veya meme küçültme ameliyatı  ile kombine edilebilir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Faydaları

Meme dikleştirme şu işlemleri içerebilir:

 • Memenizin göğsünüzde daha yükseğe kaldırılması
 • Memelerinizin birbirine daha simetrik yapılması
 • Areolanızın (meme ucunun etrafındaki koyu renkli bölge) boyutunun küçültülmesi ve aşağı değil öne doğru bakmasının sağlanması
 • Zamanla gerilmiş olabilecek ekstra cildin çıkarılması
 • Memelerinizin daha yuvarlak bir görünüme kavuşturulması
 • Meme uçlarınızı ve areolalarınızı daha iyi desteklemek için göğüs dokunuzun sıkılaştırılması

Meme dikleştirme tek başına memelerinizin boyutunu değiştirmez. Ancak prosedür, onları büyütmek veya küçültmek için genellikle diğer ameliyatlarla birleştirilir. Meme boyutunu büyütmek istiyorsanız, implantlar ile meme büyütmeyi, daha küçük memelere sahip olmak için meme küçültmeyi değerlendirebilirsiniz.

Meme Dikleştirme Operasyonundan Öncesi

Meme dikleştirme yaptırmadan önce doktorunuzla hedeflerinizin, sağlık durumunuzun, varsa alerjilerinizin, önceki ameliyatları ve mamografi veya meme usg sonuçlarını içeren tıbbi geçmişinizin, sizin veya ailenizden herhangi birinin meme kanseri öyküsü olup olmadığının, kullandığınız ilaçların, alkol ve tütün ürünleri kullanma alışkanlıklarının değerlendirilmesi gereklidir.

Operasyon öncesi doktorunuz memelerinizin durumunu inceleyip ölçümünü gerçekleştirecek, gerekirse bir kalemle alanın üzerini işaretleyerek ve memelerinizin fotoğraflarını çekerek meme dikleştirme için seçeneklerinizi gözden geçirmenize yardımcı olacak ve önerilerde bulunacaktır. Ağrıyı kontrol etmek için anestezi ve ameliyat riskleri hakkında size bilgilendirme yapılacaktır.

Operasyondan Sonra Hayat Nasıldır?

Meme dikleştirme estetiği operasyonundan sonra 2 gün hastanede kalış süreci mevcuttur.  Meme dikleştirme işleminden sonra biraz rahatsızlık, şişlik ve morarma yaşayabilirsiniz. Cildiniz gergin olabilir. Bu etkiler zamanla iyileşir ve yaklaşık iki hafta sürer. Sıvıyı boşaltmak ve şişmeyi önlemek için bir veya daha fazla insizyonun yakınında ince bir dren olabilir. Doktorunuz size iyileşme talimatlarını verecektir. Bu talimatlar şunları içerebilir:

 • Dikkatli hareket edilmesi
 • Herhangi bir komplikasyonun bildirilmesi
 • Ağrıyı kontrol altına almak veya enfeksiyonu önlemek için ilaçlar kullanmak
 • Şişmeyi azaltmak ve göğüslerinizi iyileşirken desteklemek için özel bir sütyen giymek

Birçok kadın, yaklaşık bir hafta sonra masa başı işlere ve yürüyüş gibi hafif aktivitelere geri döner. Dört haftaya kadar bir şeyleri kaldırmak, egzersiz yapmak gibi faaliyetlerden uzak durmanız gerekebilir. Genellikle operasyondan yaklaşık altı hafta sonra normal sütyen takılabilir.

Operasyonun sonuçları yıllarca sürmektedir. Ancak memeleriniz zamanla yaşlanmanın normal etkilerini yaşamaya devam edecektir. Hamilelik ve kilo değişiklikleri memenin dik görünmesi için yapılan işlemin sonuçlarını etkileyebilir.

Kişiye özel estetik ihtiyaçlarınız için deneyimli plastik cerrah Dr. Umut Suadiye’ye her zaman danışabilirsiniz.

Kaynaklar:

Cleveland Clinic, Breast Lift, https://my.clevelandclinic.org/health/treatments/23298-breast-lift. Son Erişim Tarihi: Mayıs 2023.

Ramanadham SR, Rose Johnson A. Breast Lift with and without Implant: A Synopsis and Primer for the Plastic Surgeon. Plast Reconstr Surg Glob Open. 2020:28;8(10):e3057.

AMELİYAT HAKKINDA

 • Ameliyat Süresi

  120 dk

 • Anestezi

  Genel

 • İyileşme Süresi

  10 - 14 gün

 • Korse

  4 Hafta

 • Hastanede Kalma Süresi

  1 Gün

 • Ağrı

  Orta

whatsapp