Botulinum Toksin Uygulamaları

Botulinum Toksin Uygulamaları

Botox olarak bilinen botulinum toksininin kozmetik formu, kaş çatma çizgilerinin geçici tedavisi için enjekte edilebilen saflaştırılmış bir proteindir. Bu basit, cerrahi olmayan enjeksiyon ayrıca alın kırışıklıklarını, göz çevresindeki kaz ayaklarını ve boyundaki kalın bantları geçici olarak azaltmak veya ortadan kaldırmak için yaygın olarak kullanılır.

Toksin sinir uyarılarını bloke ederek kırışıklığa neden olan kasları geçici olarak felç ederken cilde daha pürüzsüz, daha tazelenmiş bir görünüm kazandırır. Çalışmalar, botulinum toksininin migren baş ağrılarını, aşırı terlemeyi ve boyun ve gözlerdeki kas spazmlarını gidermede de etkili olabileceğini düşündürmektedir.

Prosedür için nasıl hazırlanmalıyım?

Konsültasyonunuz sırasında, doktorunuz tıbbi geçmişinizi değerlendirecektir. Çoğu hasta için çok az komplikasyon riski olsa da belirli alerjiler, cilt ve nörolojik durumlar veya ilaçlar tedaviyi bir hasta için uygunsuz hale getirebileceğinden, tedaviden önce tıbbi geçmişinizi tam ve açık bir şekilde paylaşmanız zorunludur.

Kaş çatma, kaz ayağı veya alın çizgilerinin görünümünü geçici olarak iyileştirmek isteyen 18-70 yaş arası kadın ve erkekler botulinum toksini tedavisi için uygun adaylar olabilir. Botulinum toksini, dinamik kırışıklıklara neden olan kasın içine doğrudan enjekte edilir. Rahatsızlığı en aza indirmek için çok küçük bir iğne kullanılır ve enjeksiyonun biraz batma hissi veren küçük bir iğne gibi hissedilmesi sağlanır. Tüm prosedür yaklaşık 10 dakika sürer. Prosedür cerrahi olmadığı için iyileşme süresi gerekmez ve hastalar hemen işlerine veya diğer aktivitelerine dönebilirler.

Botulinum toksini enjeksiyonu sonrası hayat nasıldır?

Botulinum toksini enjeksiyonları, 5-7 gün içinde tamamen belirgin olan dramatik sonuçlar sunar. Sonuçlar, kırışıklıkların ciddiyetine ve tedavi edilen kasların gücüne bağlı olarak kişiden kişiye değişebilir. Botulinum toksini tedavinizin sonuçları tipik olarak üç ila altı ay sürer ve çoğu insan yavaş yavaş eski durumuna döner. Tekrarlanan tedavilerde bazı hastalar botulinum toksininin etkisinin daha uzun sürdüğünü fark edebilir.

Kişiye özel estetik ihtiyaçlarınız için deneyimli plastik cerrah Dr. Umut Suadiye’ye her zaman danışabilirsiniz.

Kaynaklar:

American Board of Cosmetic Surgery, Botox. https://www.americanboardcosmeticsurgery.org/procedure-learning-center/non-surgical/guide-botox-type-injectables. Son Erişim Tarihi: Mayıs 2023.

Cleveland Clinic, Neuromodulators. https://my.clevelandclinic.org/cosmetic-plastic-surgery/procedures/botox. Son Erişim Tarihi: Mayıs 2023.

whatsapp