Gençlik Aşısı

Gençlik aşısı, yaşlanmanın ciltte neden olduğu her türlü deformasyonu gidermeyi amaçlayan bir anti-aging işlemidir. Ameliyatsız bir yüz gençleştirme işlemi olan gençlik aşısı H100 ve IAL sistemi olarak da bilinmektedir. Saf hyaluronik asit kullanılarak üretilen gençlik aşısı, küçük aşılar şeklinde uygulanan bir yöntemdir.

 

Hyaluronik asit nedir?

Hyaluronik asit insan vücudunda doğuştan bulunan bir bileşendir. Hyaluronik asit ciltte nemlenme, parlaklık, esneklik oluşturur. Hyaluronik asit bebeklik döneminde vücudumuzda bol miktarda bulunur ve yaşlandıkça miktarı azalır. Bu nedenle bebeklik döneminde pürüzsüz ve ipeksi olan cildimiz yaşlandıkça sarkar ve kırışır. Hyaluronik asit ayrıca cilde enjekte edildiğinde ciltte nemli form ve parlak görünüm sağlayan, yapıcı bileşen olarak bilinen ve zamanla kaybedilen kolajenin üretimini tetikleyerek sağlıklı bir cilt oluşturur.

 

Gençlik aşısı prosedürü nasıldır?

Cilde uygulama yapılacak bölge makyaj, kir, yağ gibi tabakalardan arındırıldıktan sonra gençlik aşısı yapılacak bölge anestezik kremler yardımıyla uyuşturulur. Saf hyaluronik asit içeren gençlik aşısı, minik iğneler yardımıyla kişinin cilt altına enjekte edilir. Kesinlikle ağrılı bir işlem değildir. Gençlik aşısı uygulamasında farklı aralıklarla 3-4 kez minik enjeksiyonlar yapılır. 1-2 hafta arayla gerçekleşen bu seanslar kişinin ihtiyacına göre değişmektedir. Gençlik aşısı etkisini hemen gösteren bir uygulamadır. En iyi sonuçlara işlemden sonraki ikinci günde bile ulaşılabilir.

 

Gençlik aşısı için en uygun adaylar kimlerdir?

Gençlik aşısı 20 yaş üstü tüm bireylere uygulanabilse de daha çok 35-55 yaş grubu tarafından tercih edilmektedir. Herhangi bir yan etkisi olmayan gençlik aşısı hamilelere ve metal alerjisi olan kişilere önerilmemektedir. İşlem sonrası dışarı çıkmadan önce bol su tüketmek ve güneş kremi kullanmak çok önemlidir. Gençlik aşısından sonra birkaç hafta sigara ve alkol tüketimi azaltılmalı ve mümkünse tamamen durdurulmalıdır.

Kişiye özel estetik ihtiyaçlarınız için deneyimli plastik cerrah Dr. Umut Suadiye'ye her zaman danışabilirsiniz.

 

Kaynaklar:

Cleveland Clinic, Dermal Fillers. https://my.clevelandclinic.org/cosmetic-plastic-surgery/procedures/fillers. Son Erişim Tarihi: Mayıs 2023.