Vajinoplasti

Vajinoplasti, vajinayı onarmak için vajina içindeki kasları sıkılaştıran bir prosedürdür. Doğum nedeniyle vajinal yaralanma ve pelvik taban hastalığı komplikasyonları dahil olmak üzere çeşitli tıbbi sorunları tedavi eder. Bazı hastalar bu prosedürü labioplasti veya vulvaplasti gibi diğer estetik genital prosedürlerle birleştirir. .

 

Vajinoplastiye hangi durumlarda ihtiyaç duyulur?

Vajinoplasti gerektirebilen durumlar:

  • Cinsel işlevi iyileştirmek için doğum kusurlarının veya travmanın onarımını arayan kişiler
  • Kanseri veya diğer durumları tedavi etmek için radyasyon veya vajina eksizyonu geçirdikten sonra vajinal rekonstrüksiyona ihtiyaç duyan kadınlar
  • Cinsiyet doğrulama ameliyatı geçiren trans bireyler
  • Vajina gelişimini etkileyen konjenital anormallikler (doğumdan itibaren var olan sorunlar) ile doğan kadınlar

 

Vajinoplasti ile vajinal gençleştirme aynı mıdır?

Vajinoplasti, vajinanın görünümünü veya işlevini iyileştirmeye yönelik bir prosedür türüdür. Diğer vajinal gençleştirme prosedürleri şunları içerir:

  • Labioplasti, vajinanın etli lobları olan labianın boyutunu eşitler veya küçültür
  • Vulvoplasti, vajinanın dış kısmını yeniden şekillendirir

 

Operasyondan sonra hayat nasıldır?

Vajinoplasti genel anestezi altında yapılması tercih edilir. İyileşme, ameliyatın boyutuna bağlı olarak birkaç haftadan birkaç aya kadar sürebilir.  

Kişiye özel estetik ihtiyaçlarınız için deneyimli plastik cerrah Dr. Umut Suadiye'ye her zaman danışabilirsiniz.

 

Kaynaklar:

Cleveland Clinic, Vaginoplasty, https://my.clevelandclinic.org/health/treatments/21572-vaginoplasty#:~:text=Vaginoplasty%20is%20a%20procedure%20to,can%20help%20affirm%20your%20gender. Son Erişim Tarihi: Mayıs 2023.

American Society of Plastic Surgeons, Aesthetic Genital Plastic Surgery, https://www.plasticsurgery.org/cosmetic-procedures/aesthetic-genital-plastic-surgery/vaginoplasty. Son Erişim Tarihi: Mayıs 2023.