Dudak Kaldırma (Lip Lift)

Dudak kaldırma, üst dudağın görünümünü iyileştirerek gözle görülür yaşlanma belirtilerini iyileştirmeye yardımcı olan bir prosedürdür. Üst dudağın uzun olması, dudağın köşesinin aşağı dönük olması, üst dudağın üst dişleri örtmesi veya sigara içenlerin çizgileri gibi belirtiler istenmeyen etkilere ve daha yaşlı bir görünüme neden olabilir.

 

Dudak kaldırma prosedürleri nelerdir?

Üst dudağı kısaltan ve üst dişleri ortaya çıkaran merkezi dudak kaldırma da dahil olmak üzere çeşitli dudak kaldırma prosedürleri vardır. Dudak kaldırma işlemi aynı zamanda burun ile üst dudak arasındaki mesafeyi azaltmaya da yardımcı olabilir. Bu tür kozmetik yüz geliştirme, dudağı mutlaka büyütmez, ancak daha büyük görünmesi için üst dudak bölgesini yükseltmeye yardımcı olur. Kesi burun tabanında kolayca gizlenir.

  • Merkezi Dudak Kaldırma: Üst dudağı kısaltır ve kırmızı kısmı ilerleterek üst dudağa daha hacimli bir görünüm kazandırmaya yardımcı olur. Bu, doğrudan burnun altından gizlenen küçük bir kesi yapılarak yapılır.
  • Ağız Köşeleri Aşağı Dönük: Merkezi dudak kaldırmaya benzer bir ameliyatla, ağız kenarından küçük bir kesi yapılarak ağız köşelerinin daha çekici bir konuma getirilmesine yardımcı olur.

 

Operasyondan sonra hayat nasıldır?

Her iki yaklaşımda da ameliyat sırasında çok ince dikişler atılır ve genellikle ameliyattan 5-7 gün sonra alınır. Hastalar, tipik olarak operasyon sonrası bir haftadan az süren minimal morarma yaşayabilirler. Dudak kaldırma operasyonunun sonuçları uzun ömürlü olacaktır. Hayat boyu güneş koruması ve sağlıklı bir yaşam tarzı genç görünümünüzü korumanıza yardımcı olabilirsiniz.

Kişiye özel estetik ihtiyaçlarınız için deneyimli plastik cerrah Dr. Umut Suadiye'ye her zaman danışabilirsiniz.

Kaynaklar:

Cleveland Clinic, Lip Lift. https://my.clevelandclinic.org/cosmetic-plastic-surgery/procedures/lip-lift. Son Erişim Tarihi: Mayıs 2023.